Lige i starten var jeg ikke specielt begejstret, da min mand luftede tanken om at sælge vores dejlige hus og i stedet købe et nedlagt landbrug og flytte derud lidt uden for byen. Hans idé var selvfølgelig, at han så fik god plads til sin store hobby, som er at istandsætte veteranbiler.
Jeg kunne godt se det praktiske i planen, men jeg var samtidig glad for vores gamle hus og for at have byen tæt på. Et nedlagt landbrug lød som et stort projekt, og jeg var ikke sikker på, at jeg havde lyst til at bytte de kendte rammer ud med mere plads og flere bygninger, der skulle holdes ved lige. Min mand så derimod straks mulighederne i de gamle længer og i den plads, der var omkring ejendommen.
Men tanken tiltalte mig mere og mere, og sidste år slog vi til og flyttede på landet. Stedet havde en helt anden ro, end vi var vant til, og der var plads til både vores hverdag og de projekter, som tidligere havde måttet klemmes ind i en almindelig garage. Min mand fik nu mulighed for at pusle med sine gamle biler uden hele tiden at skulle rydde op, flytte rundt eller tage hensyn til, at garagen også skulle bruges til alt muligt andet.
Da vi opnåede et overskud i den dobbelte handel, var jeg enig med ham i, at han skulle have sit store ønske om at få en autolift opfyldt. Det virkede også som en mere fornuftig løsning end at fortsætte med de midlertidige arbejdsgange, han havde brugt før. Når man arbejder længe på en bil, betyder det meget, at man kan komme ordentligt til og ikke skal bruge kræfter på at ligge akavet.
Fra garage til rigtigt værksted
I vores tidligere garage har jeg ofte set ham ligge på ryggen på et gammelt tæppe og arbejde under bunden på en bil, så jeg forstod bestemt godt hans ønske. Det var ikke ligefrem en behagelig arbejdsstilling, og det gjorde selv små opgaver mere besværlige, end de behøvede at være. Med mere plads kunne han i stedet indrette et værksted, hvor der var faste områder til bilerne, værktøjet og de dele, der skulle repareres eller gemmes til senere.
Han gav sig til at søge på nettet efter billige autolifte, men jeg sagde nu til ham, at han vist ikke behøvede at spare alt for meget på det indkøb. Vi havde faktisk scoret langt over 100.000 kroner på at sælge vores velbeliggende parcelhus og købe det nedlagte landbrug, hvis stuehus i øvrigt var flot istandsat, inden vi købte det. Derfor syntes jeg, at der også skulle være plads til at vælge noget, der passede godt til hans behov.
Det handlede ikke om at købe alt nyt eller gøre værkstedet mere avanceret end nødvendigt. Men nogle ting er rare at have på plads fra begyndelsen, især når de skal bruges igen og igen. En lift skulle gerne være en del af en indretning, der fungerer i praksis, frem for blot at stå som endnu et projekt i en bygning fyldt med gamle biler og reservedele.
Brugt udstyr med nye muligheder
Min mand var heldig og fandt på nettet frem til et nu nedlagt autoværksted ikke ret langt herfra, som havde en del brugt udstyr til salg. Det passede ham godt, for han kan godt lide tanken om, at ting fortsat bliver brugt, når de stadig kan gøre nytte. Samtidig var det en god mulighed for at se udstyret an og finde løsninger, der passede til vores nye rammer.
Der var blandt andet en autolift, som min mand gerne ville have, og han købte også en kraftig kompressor, som han nu bruger til sit trykluftværktøj. Kompressoren har hurtigt fået sin faste plads i værkstedet, så slanger og værktøj ikke ligger og flyder. Det gør det lettere at gå i gang med en opgave, også når der kun er en enkelt time til rådighed.
Efterhånden som han har fået indrettet sig, er det blevet tydeligt, hvor stor forskel en gennemtænkt arbejdsplads gør. Der er bedre plads omkring bilen, og han kan stille de dele, han arbejder med, fra sig uden at skulle lede efter dem igen. Det lyder måske ikke af meget, men når et projekt strækker sig over længere tid, betyder orden og faste placeringer virkelig noget.
Jeg er også blevet gladere for flytningen, end jeg havde forventet. Værkstedet giver min mand et sted, hvor han kan fordybe sig i sin hobby, mens resten af ejendommen stadig føles som vores hjem. Og når han kommer ind efter nogle timer blandt gamle biler, værktøj og motorlyde, er det som regel med et tilfreds smil og en ny historie om, hvad der nu er lykkedes.
