Kode til nicehair.dk

Det var afgjort ikke nogen overraskelse, at vores datter, Ditte, valgte at bruge en del af de penge, hun scorede i gaver til sin konfirmation, på noget smart tøj. Ditte går, som mange andre teenagere, utroligt meget op i sit udseende og dermed også i sin påklædning. For hende handler tøj ikke kun om at have noget på til hverdag, men også om at finde de ting, der passer til hendes egen stil.

Konfirmationspengene var naturligvis hendes egne, og hun havde allerede gjort sig flere overvejelser om, hvad de skulle bruges til. Noget skulle gemmes, men hun havde også afsat et beløb til tøjindkøb. Det virkede egentlig som en fornuftig plan: Hun ville hellere finde nogle få ting, hun virkelig blev glad for, end at bruge pengene hurtigt på det første og bedste.

Ligesom resten af familien kan Ditte godt lide at handle på nettet, så allerede to dage efter konfirmationen annoncerede hun, at hun ville bruge noget tid på at surfe rundt og finde det rigtige tøj i de netbutikker, hvor især hun og hendes mor normalt handler. Det var ikke et spørgsmål om bare at klikke en vare hjem med det samme. Først skulle der kigges på modeller, farver og størrelser, og derefter skulle priserne naturligvis sammenlignes.

Det er en del af det, der gør netbutikker praktiske, når man leder efter tøj. Man kan tage sig tid til at se på flere muligheder uden at skulle rundt fra butik til butik. Samtidig kan man nemt gå tilbage til en vare, man har set tidligere, hvis den alligevel bliver ved med at dukke op i tankerne. Det passede Ditte meget godt, for hun havde tydeligvis ikke travlt med at vælge.

Rabatter som en del af indkøbet

Og så fortalte hun, at hun havde forberedt sig grundigt på indkøbet, for hun havde af forskellige veninder samt sin mor fået nogle rabatkoder. Tanken var enkel: Hvis hun kunne bruge en rabatkode, kunne hun få endnu mere for det beløb, hun havde afsat til tøjindkøb. For en teenager med et fast beløb at holde sig til kan selv en mindre besparelse betyde, at der bliver plads til en ekstra ting eller lidt flere penge tilbage.

Det var også tydeligt, at Ditte havde forstået pointen i at undersøge mulighederne, før hun betalte. En rabatkode er selvfølgelig kun relevant, hvis den passer til den webshop og de varer, man ender med at vælge. Derfor var det ikke nok bare at have en kode liggende. Den skulle også kunne bruges på det rigtige tidspunkt og i den rigtige butik.

Min kone kiggede med på computeren, og på et tidspunkt kunne jeg høre mor og datter være rørende enige om, at lige netop de jeans, de havde fået øje på, var de helt rigtige til Ditte. Det var åbenbart et par jeans, der havde den rette stil, og som Ditte mente ville passe godt til resten af det tøj, hun allerede havde. Den slags enighed opstår ikke altid, når der bliver kigget på tøj, så det var sikkert en lille sejr i sig selv.

Men har du en nicehair rabatkode, spurgte min kone. Ditte kiggede efter og kunne konstatere, at det havde hun ikke. Det var lidt ærgerligt, for rabatkoderne var netop en del af planen. Alligevel var det ikke nødvendigvis grund til at opgive jeansene eller betale mere, end hun behøvede.

Det kan betale sig at sammenligne

Men jeg har en asos rabatkode, og det kan da være, at vi kan finde de samme jeans hos dem, fortsatte Ditte. Det var en oplagt idé. Når man allerede har fundet en model, man kan lide, kan det være værd at se, om den findes et andet sted, hvor man har en relevant rabatkode. Det kræver blot lidt ekstra tålmodighed og nogle minutters søgning.

For Ditte og hendes mor blev det hurtigt en lille fælles opgave. De skulle finde ud af, om jeansene virkelig var de samme, og om rabatkoden kunne gøre en reel forskel. Her er det let at blive grebet af jagten på en besparelse, men det vigtigste var stadig, at Ditte faktisk kunne lide bukserne. En rabat er jo ikke meget værd, hvis man ender med at købe noget, man ikke får brugt.

Og lidt senere lød der noget i retning af et jubelbrøl fra computeren. Nu havde mor og datter fundet de rigtige jeans i den anden webshop, og i kraft af rabatkoden sparede Ditte godt og vel 70 kroner. Det er mange penge for en pige på knap 14 år, særligt når pengene kommer fra hendes egne konfirmationsgaver, og hun selv har valgt, hvad de skal bruges på.

De 70 kroner ændrede naturligvis ikke hele verden, men for Ditte gjorde de en mærkbar forskel. Besparelsen var et resultat af, at hun ikke nøjedes med at vælge den første løsning, men tog sig tid til at undersøge alternativerne. Det er en god vane, uanset om man leder efter jeans, en gave eller noget helt tredje på nettet.

Historien endte derfor ikke kun med et par nye jeans, som Ditte var glad for. Den blev også et lille eksempel på, hvordan lidt forberedelse, en rabatkode og viljen til at sammenligne muligheder kan strække et tøjbudget en smule længere. Og når man er knap 14 år og gerne vil have mest muligt ud af sine egne penge, er det bestemt værd at tage med.